Chybová správa

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls v _menu_load_objects() (riadok 579 z /nfsmnt/hosting2_1/b/3/b33c0d78-cdb6-4e3c-932c-8da446c92093/domovina-no.sk/web/includes/menu.inc).

Výstavby kaštieľa

Stavebno – historický vývoj kaštieľa.

 

 

Dejiny Hodkoviec sú úzko späté s dejinami Spišského hradu. Do 17. storočia boli samostatnou obcou, neskoršie sa stali majerom, ktorý až do zrušenia poddanstva patril priamo Spišskému hradu. Poslednými zemepánmi a majiteľmi Hodkoviec boli od roku 1639 až do roku 1945 Csákyovci.

 

Pravdepodobne už v 17. storočí, možno okolo roku 1702, si tu dal v záujme väčšieho pohodlia Štefan Csáky postaviť kaštieľ, jeho prvotná podoba nie je známa. celý komplex budov pomenoval  „ casstelum subarcense“ - kaštieľ v podhradí.

 

Po jeho smrti zdedili kaštieľ jeho synovia. Prvú veľkolepú prestavbu realizoval po roku 1780 gróf Emanuel Csáky v duchu ranného klasicizmu a empíru, pri kaštieli vytvoril rozsiahly francúzsky park.

 

Okolo roku 1815 bol upravený hlavný vstup v severnom krídle na spôsob vestibulu klenutého kazetovou kupolou a celá budova bola prefasádovaná.

 

Ďalšími úpravami so snahou o stálu modernizáciu budovy sa porušila slohová čistota architektúry. Druhú rozsiahlejšiu prestavbu v historizujúcom štýle realizoval po roku 1860 gróf Koloman Csáky. K jednopodlažnej stavbe v pôdorysnom tvare písmena „U“ pribudoval západné krídlo s dvoma vežami uprostred, čím sa komplex pôdorysne uzavrel.